Το Σχολικό έτος 2012-2013 υλοποιούνται στο σχολείο μας ερευνητικές εργασίες στην Α΄ και Β΄ τάξη.

Οι καθηγητές που υλοποιούν τα projects είναι:

1. Σβάρνας Ιωάννης ΠΕ20

2. Αθαναϊλίδης Γεώργιος ΠΕ04.02

Τα θέματα των ερευνητικών εργασιών της Α΄ και Β΄ τάξης που ολοκληρώνονται με το πέρας του διδακτικού έτους είναι:

Τάξη Α΄

Τίτλος : Το άλας της ζωής μας

Υπεύθυνος καθηγητής : Αθαναϊλίδης Γεώργιος (κλ. ΠΕ04.02)

Παρατηρήσεις : Στόχος της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας είναι να προσδιορίσει το ρόλο που διαδραματίζει το αλάτι στη ζωή μας καθώς επίσης και ποιες είναι οι επιπτώσεις της υπερκατανάλωσης του. Στο Α? τετράμηνο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν τη σύνθεση του αλατιού και να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα για συστατικά από τα οποία αποτελείται. Ασχολήθηκαν επίσης με τον ρόλο του αλατιού στην λαογραφία, ιστορία και οικονομία. Στη Β? τετράμηνο οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να μελετήσουν την εξόρυξη, επεξεργασία, χρήση και τα είδη του αλατιού.  Επίσης θα προσπαθήσουν να εκπονήσουν κάποιο τέχνημα.

Τίτλος : Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης χθες και σήμερα

Υπεύθυνος καθηγητής : Σβάρνας Ιωάννης (κλ. ΠΕ20)

Παρατηρήσεις : Στόχος της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας είναι η μελέτη των μέσων μαζικής ενημέρωσης στην πατρίδα μας αλλά και στην περιοχή μας ειδικότερα. Στο Α? τετράμηνο οι μαθητές προσέγγισαν το θέμα από διάφορες πλευρές όπως την ενημέρωση, την ψυχαγωγία, τον αθλητισμό κτλ. Για τις ανάγκες της ερευνητικής εργασίας οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες με στόχο να μελετήσουν την τηλεόραση, το ραδιόφωνο και τις εφημερίδες. Ασχολήθηκαν με την ιστορία των ΜΜΕ, τον τρόπο λειτουργίας τους κτλ. Στο Β? τετράμηνο θα ασχοληθούν με τη διαμόρφωση της κοινής γνώμης από τα ΜΜΕ ενώ θα επισκεφτούν και τηλεοπτικούς σταθμούς της περιοχής, ραδιόφωνο και εφημερίδες για συνεντεύξεις και περαιτέρω έρευνα.

Τάξη Β’

Τίτλος : Κινηματογράφος

Υπεύθυνος καθηγητής : Αθαναϊλίδης Γεώργιος (Κλ. ΠΕ04.02)

Παρατηρήσεις :  Στόχος της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας είναι η μελέτη της ιστορίας του κινηματογράφου, της εξέλιξής του με τη βοήθεια της τεχνολογίας  και κατά πόσο ταινίες επηρεάζουν τη στάση και συμπεριφορά ανθρώπων . Στο Α? τετράμηνο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μελετήσουν τα κυριότερα σημεία στην ιστορία του κινηματογράφου, από τις πρώτες βουβές ταινίες μέχρι τη σημερινή τρισδιάστατη απεικόνιση του σημερινού σινεμά. Στο Β? τετράμηνο οι μαθητές θα μελετήσουν τις γνώσεις αλλά και τις προτιμήσεις των κατοίκων της περιοχής όσον αφορά τον κινηματογράφο με την δημιουργία ερωτηματολογίου.

Τίτλος : Από το γραμμόφωνο στο mp3

Υπεύθυνος καθηγητής : Σβάρνας Ιωάννης (Κλ. ΠΕ20)

Παρατηρήσεις : Σκοπός της συγκεκριμένης ερευνητικής εργασίας είναι η μελέτη του τρόπου εγγραφής και αναπαραγωγής του ήχου από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι τη σημερινή εποχή της ψηφιακής τεχνολογίας. Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να μελετήσουν τα χαρακτηριστικά του ήχου, τη μετατροπή του σε ηλεκτρικό σήμα κτλ. Θα μελετήσουν το βινύλιο ως μέσο αποθήκευσης της μουσικής, το CD αλλά και το mp3 καθώς τις αλλαγές που έχει επιφέρει στη μουσική βιομηχανία. Θα γνωρίσουν επίσης και κάποια προγράμματα εγγραφής και επεξεργασίας του ήχου (όπως το cubase κτλ) ενώ θα έχουν τη δυνατότητα να επσικεφτούν και κάποιο μουσείο με συσκευές εγγραφής και αναπαραγωγής του ήχου.